MENU
Zpět na výpis akcí

Bílý kámen 2024

Letošní ročník cykloturistické akce Bílý kámen je jubilejní, třicátý. Koná se v tradičním termínu, takže se na vás budeme těšit ve středu 1. května 2024. Lubavia průvodce potkáte coby průvodce v autobusech a také ve vojenském prostoru na významných pietních místech, kde vám rádi zodpoví vaše otázky.

Hlavní organizátoři - Město Velká Bystřice a spolek Haná - mají pro vás pro letošní rok připraveno několik novinek včetně 2 nových tras (více zde), a stejně tak my. Naši průvodci budou vybaveni informacemi a také mapami zaniklých obcí, letos navíc i leteckými snímky obcí Bělé, Jestřabí, Keprtovic, Nepřívaz, Nové Vsi, Smilova, Varhoště, Velké Střelné, Vojnovic a Zigartic. Nad snímky z roku 1947 si můžete udělat představu, jak obce před cca 77 lety vypadaly.

Z letošního jubilejního XXX. ročníku si můžete odvézt také drobný suvenýr - připravili jsme výroční turistickou známku (TZ No. 2964), kterou si budete moci jako připomínku akce koupit při vstupu do vojenského prostoru spolu se vstupenkou. Zakoupit si ji můžete v den akce také na dvou místech Města Libavá - ve Větrném mlýně a v libavském kostele. Cena turistické známky je 50 Kč a výtěžek z jejího prodeje půjde také na opravu a údržbu památek, o které se náš spolek ve vojenském prostoru stará.

Koho zajímá vojenská technika, jistě zamíří neomylně na Velkou Střelnou. Na řídící věži, která bude i letos návštěvníkům Bílého kamene přístupná, si můžete na věži vyslechnout výklad k výcvikovým zařízením na území VÚ Libavá. Na samotném cvičišti bude pravděpodobně, v rámci ukázky vojenské techniky ARČ, k prohlédnutí vojenský tank Leopard a bojové obojživelné obrněné pásové vozidlo BVP-2, které bylo v Československu vyráběno na základě licence dle sovětského transportéru BMP-2.

 

Těšíme se na Vás.

 Zpět na výpis akcí