MENU
Zpět na výpis akcí

Rekordní jubilejní ročník akce Bílý kámen

Děkujeme všem návštěvníkům včerejšího Bílého kamene. "Es ist vollbracht" (Dokonáno jest), říká nápis na památníku v zaniklé Nové Vsi nad Odrou. Ano, Bílý kámen je za námi. Nakonec se supr počasím a dost rekordní účastí. Za nás, průvodce ze spolku Lubavia, chceme všem návštěvníkům poděkovat za zájem, dotazy při výkladech na našich stanovištích, za sdílení rodinné historie i ocenění naší práce. I za podněty pro další ročník akce. Letošní jubilejní, XXX. ročník akce bílý kámen slaví i překonání rekordu co do účasti - přes 7000 účastníků.

Dovolujeme si sdílet vyjádřené našeho člena, Iva Slavotínka, náměstka hejtmana Olomouckého kraje, ke kterému asi není co dodat:

"Počasí bylo fantastické. A vynikající náladu ještě podpořily tisícovky cyklistů, kteří na první květnový den projížděli Nepřívazy, Jestřabí, Varhošť, Velkou Střelnou, Vojnovice, Zigartice či Milovany a dalšími zaniklými obcemi Libavska – s cílem zúčastnit se jubilejního 30. ročníku (cyklo)turistické akce Bílý kámen. Nakonec vás bylo neuvěřitelných 7056 cyklistů, turistů a koloběžkařů. Moc děkujeme!

Já se téhle mimořádné akce účastním jako organizátor-dobrovolník. Snažím se pomáhat v okrašlovacím spolku Lubavia, který akci spolupořádá. Jsme nadšenci různorodých profesí, kterým není lhostejný osud památek či spíše toho mála, co zbylo po někdejších obcích včleněných po roce 1946 do Vojenského újezdu Libavá. Zároveň se snažíme připomínat kulturně-historický odkaz bývalých obyvatel regionu, který trpěl dlouhým obdobím nezájmu a všeobecné devastace. Bílý kámen a vojenský prostor mimořádně otevřený široké veřejnosti – to jsou malé krůčky ke změně a nápravě."Zpět na výpis akcí