MENU
Zpět na výpis akcí

Nález torza pískovcového kříže u Olejovic

Nový nález zbytků kříže

Související obec: Olejovice – Ölstadtl

Nedaleko Olejovic byly nalezeny na rozcestí původních polních cest do Velké Střelné, zbytky pískovcového kříže o kterém zatím nemáme žádné informace co se týče jeho podoby či velikosti. Z velkou pravděpodobností stál nad úvozem jedné z dvou polích cest, které se zde sbíhaly a dále již pokračovaly jako jen jedna  samostatná cesta do Velké Střelné. Z přiloženého leteckého snímku z r.1947 je zcela zřetelně patrné, že v místě sbíhajících se cest stál i vzrostlý strom vrhající svůj stín, který je na snímku označen modrým kroužkem. Také je zajímavý i místní nález většího množství kamenů z lámané břidlice o kterých by se dalo soudit že by mohli být původním základem nějaké drobné saakrární stavby. Ale to bude teprve předměten našeho dalšího budoucího průzkumu. Drobné zbytky kříže které se podařilo nalézt budou odvezeny tak jako jiné nálezy do zřizovaného lapidária v libavském kostele neboť jejich stav a počet již nedovoluje jakoukoliv renovaci do původní podoby. Případným návštěvníkům libavského kostela tak budou vystaveny v podobě v jaké byly nalezeny.

 

1.října 2022 proběhne společná spolková akce na přesun právě těchto akrtefaktů z okolí areálu kostela do hlavní lodi, které se již podařilo nashromáždit v průběhu naší spolkové činnosti na území Vvp libavá.

Více fotografií naleznete na: https://lubavia.rajce.idnes.cz/OLEJOVICE_Ohlstadt_-_nalez_fragmentu_krize/Zpět na výpis akcí