MENU
Zpět na výpis akcí

Obnovený památník letce mjr.Miloslava Petrů

Nový památník na starovodském hřbitově

Související obec: Stará Voda – Altwasser

Po desítky let zdevastovaný památník vojenského pilota 1.třídy a velitele letky z Náměště nad Oslavou mjr.Miloslava Petrů, byl opět obnoven avšak již na  starovodském hřbitově neboť v místě kde se tragická nehoda udála probíhá intenzivní vojenský výcvik. Nedaleký hřbitov k tomuto účelu poskytl nejvhodnější místo které je tak přístupné všem návštěvníkům Staré Vody  a zvláště pak pozůstalé rodině stíhacího pilota.

Jeho tragický osud se uzavřel dne 13.7.1962 při údajné ztrátě výšky a rychlosti letu ve vojenském stíhacím letounu Mig-15 SB (č.1579) nedaleko města Libavé. V místě havárie byl vybudovaný malý pomník na památku tragické smrti mjr.Miloslava Petrů, avšak v 70.letech byl údajně zničen sovětskými vojáky avšak tuto informaci nebylo zatím možno ověřit. Z původního památníku však zbyla jen nepatrná hromádka kamenů a pietní deska nebyla již nalezena vůbec.

Myšlenka k obnově byla vzkříšena asi před dvěma lety a hnacím motorem celé akce bylo i 60.výročí tragické události které připadlo na 13.červenec 2022. Samotná příprava započala v květnu 2022 zvolením vhodnějšího místa k umístnění nového památníku a byla završena dokončením 9.července 2022, jen pár dnů před kulatým výročím tragédie. Na starovodský hřbitov tak mohla být již přizvána i samotná rodina pilota, která se také předání pomníku zůčastnila leč se již obnoveného pomníku nedočkala samotná vdova paní Helena Petrů, která asi dva měsíce před dokončením zemřela. Jediným smutným okamžikem byla právě tato událost za přítomnosti vnučky pilota paní Veroniky Petrů z Brna s rodinou.

Více snímků naleznete na: https://lubavia.rajce.idnes.cz/STARA_VODA_Altwasser_-Obnoveny_pomnik_letce_mjr.Miloslava_Petru/Zpět na výpis akcí