MENU
Zpět na výpis akcí

První krok k očištění kříže na Varhošti a mlýny zde

Brigáda na Varhošti (Haslicht) byla zaměřena na úpravu prostoru bývalé kaple sv. Notburgy a okolí. Když vysekáváte nálety pod zeleným loubím jasanů, olší, hlohů, lísek a javorů, je trochu těžké uvěřit, že ještě před pár desítkami let zde byla náves živé, a ne úplně malé, obce.

Související obec: Varhošť – Haslicht

V těsné blízkosti Varhošťského potoka jsme se věnovali základní úpravě okolí kaple - vysekání náletů, odklizení hromad spadaných větví a stromů a mechanickému očištění kvádrů a jednotlivých částí křížku z roku 1864, který leží blízko svého původního umístění. Bylo dojemné, jak se z mechu vyloupávaly nápisy a ornamenty. Jeví se, že minimálně 3 části kříže jsou stále zde, na Varhošti. Také jsme zčásti očistili zbytky ostění pro regulaci potoka. Na závěr jsme postáli u zbytků rybníka - protipožádní nádrže.

_ _ _ _

Kdo byla svatá Notburga, jíž byla zasvěcena kaple

Notburga Ebenská (též Notburga z Rattenbergu, asi 1265 – 13. září 1313) byla služka ve zmíněném Rattenbergu v Tyrolsku. Když ji hrabě Jindřich přistihl, jak dává chudým lidem jídlo určené do koryta k výkrmu prasete, propustil ji a nastoupila do služby k sedlákovi v Ebenu, kde pokračovala v dobročinnosti (odtud její přízvisko Ebenská). Hrabě Jindřich si ji po nějaké době vyžádal zpět a jí bylo svěřeno vedení zámeckého hospodaření. Římskokatolickou církví je uctívána jako světice. Více zde

_ _ _ _

A když už jsme u toho potoka - dovolte nám pár zajímavostí.

Varhošťský potok zde na horním konci obce pramení, mezi kopci Radeška, Fidlův kopec a Strážisko. Teče přibližně jiho-jihozápadním směrem přes Varhošť se zaniklým vodním mlýnem a za Varhošťem je přehrazen Varhošťským rybníkem (původně protipožární nádrž ze 60. let 20. století). Následně vtéká do údolí Stoupy a Hadovec, která se nacházejí na západ od Mlýnského kopce. Potok pak opouští vojenský újezd Libavá, stáčí se k jiho-jihovýchodu, opouští Oderské vrchy a nad Velkým Újezdem se vlévá zprava do říčky Olešnice (povodí řeky Moravy).

Varhošťské mlýny

  • Varhošťský vodní mlýn / Haslichtermühle, bývalé číslo popisné 37, více zde.
  • Schwarzův mlýn; Schwarz Mühle, bývalé číslo popisné 40, více zde
  • 400 m proti vodě se na severním okraji dodnes zachovaného zádržného rybníka nacházela Šindelka / Schindel Mühle, občas omylem se Schwarzovým mlýnem zaměňovaná.


Zpět na výpis akcí