MENU
Zpět na výpis obcí

Varhošť – Haslicht

Zaniklá horská ves Varhošť, připomínající svým protáhlým půdorysem lesní lánovou obec, se v několika řadách rozkládala u horního toku stejnojmenného potoka, nesoucího též název Hadovec.

Půvabné horské prostředí s těžce obdělávanou půdou, horskými loukami a pastvinami, na kterých se pásl dobytek, poznenáhla ustupoval na jižní a západní straně rozlehlým lesním porostům, patřícím z drtivé části olomoucké kapitule. Ty představovaly nejen vítaný zdroj dřeva spojený s pracovními příležitostmi, ale také klidné místo k odpočinku. Proto býval Varhošť častým cílem turistů a návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí. Magnetem byl hlavně upravený pramen Odry s kaplí.

Život místních obyvatel byl od útlého věku rámován těžkou prací. Asi tři desítky obyvatel pracovalo v průmyslových podnicích firmy Moravia v Hlubočkách a Mariánském Údolí i v olomoucké Kosmosce.

Centrem obce byla náves s rychtou čp. 36, u níž stál hostinec s koloniálem U Pramene Odry čp. 59, dále budova obecné školy čp. 62 a vše ještě doplňoval rozlehlý objekt myslivny čp. 20 a varhošťská kaple sv. Notburgy.Zpět na výpis obcí