MENU
Zpět na výpis akcí

Reinhold Pommer, zapomenutý olympionik ze Zigartic

"Ve své skromnosti by se nikdy nezařadil do jedné řady s Eddy Merckxem, Dietrichem Thurauem a Janem Ullrichem, ale tuto poctu by si zasloužil, a to i proto, že byl skrz naskrz sportovcem ze staré školy."

Související obec: Zigartice – Siegertsau

To o zigartickém rodákovi Reinholdu Pommerovi napsal Günter Flegel v německých novinách Fränkischer Tag k 75. výročí od jeho bronzového olympijského úspěchu na letních hrách v australském Melbourne v roce 1956.

Pommer tehdy šlapal do pedálů společně s Gustavem-Adolfem Schurem, Erichem Hagenem a Horstem Tüllerem. Zatímco tato trojice pocházela z tehdejší NDR, tak Pommer ze Západního Německa. Všichni čtyři však startovali za celoněmecký tým (od roku 1972 vysílalo západní a východní Německo na olympijské hry každý svůj vlastní). Sportovci sice soutěžili společně, ale jinak byli od sebe přísně odděleni. Jako člen tohoto celoněmeckého týmu skončil Pommer v silničním závodě jednotlivců na 18. místě a v klasifikaci družstev vybojoval ve 188 km dlouhém závodě společně se Schurem, Hagenem a Tüllerem bronzovou medaili. A nebýt vnitřní týmové rivality, dopadli by i lépe. Za bronz obdržel vyznamenání, holicí strojek a kávovou soupravu. 

 

Reinhold Pommer se narodil 6. ledna 1935 v Zigarticích (německy Siegertsau), dnes zaniklé obci uvnitř Vojenského újezdu Libavá. V roce 1946 musel s matkou a sourozenci z rodné vsi nuceně odejít. Druhý domov rodina nalezla v bavorském městě Haßfurt. Jeho láska k cyklistice však začala ještě v Zigarticích, kde začal jezdit v sedmi letech na kole. Své první závody jel v roce 1950 za cyklistický klub z nedalekého Schweinfurtu. Skvělá forma a dobrá umístění mu v 21 letech vynesla nominaci ke startu na olympijských hrách v Melbourne. V roce 1958 Pommer přešel k profesionální cyklistice (do té doby pracoval jako mechanik jízdních kol). Startoval za tým Torpedo, který podporovala schweinfurtská firma Fichtel & Sachs. Tomuto týmu zůstal věrný až do konce kariéry. Znovu se zde setkal i s Horstem Tüllerem. Oba se zúčastnili Tour de France 1958, ale Pommer po desáté etapě vzdal. Na legendární Tour se vrátil podruhé o tři roky později. Nicméně hned v první etapě pro něj závod smolně skončil po vážném pádu. Jediné výraznější vítězství jako profesionální jezdec zaznamenal v roce 1959 ve francouzském etapovém závodě Tour de l'Oise, kde vyhrál druhou etapu dne. Pro Pommera to bylo o to důležitější, že přitom porazil Arnaulda Geyreho, který jel v Melbourne v Pommerově závěsu až do chvíle těsně před cílem, kdy ho pod spalujícím australským sluncem neférově předjel. Geyre získal v roce 1956 stříbrnou medaili jako jednotlivec a zlatou medaili v týmovém závodu, ve kterém Pommer získal bronz. "Bylo pro mě osobním zadostiučiněním zkazit mu etapové vítězství v jeho vlasti a dobrou náladu", vyprávěl později s potěšením Pommer, který tedy šest let závodil jako amatér a čtyři roky coby profesionál. Celkem získal 35 vítězství v národních a mezinárodních závodech. Například v roce 1958 skončil celkově druhý za mistrem světa Rikem Van Steenbergenem v německém tříetapovém závodě Grand Prix Bali. 

V roce 1962 ho několik operací kolena donutilo ukončit kariéru. Začal se živit jako pojišťovací agent. Nadevše ale miloval zvířata (choval činčily a koně), přičemž vždy platil za oblíbeného společníka a bodrého vypravěče. Zvláště, když se rozpovídal o pivním dopingu, který byl mezi profesionálními cyklisty v 50. letech běžný. Nebo o svém osobním dopingovém koktejlu, který ukrývala jeho cyklistická lahev: pět žloutků, tři lžíce medu, sklenka červeného vína a spousta glukózy. Reinhold Pommer zemřel ve věku 79 let, 26. března 2014 v Haßfurtu.Zpět na výpis akcí